رپورتاژ آگهی


تکنیک های موثر برای به حداقل رساندن آسیب رنگ مو به موها

حتما یکی از مهم‌ترین سوالاتی که به هنگام رنگ کردن موی سر برای شما پیش می‌آید این است که آیا بعد از رنگ کردن مو، باز هم شاهد رشد آن هستید؟ افرادی که قصد دارند موهای خود را بلند کنند و سالم نگه‌دارند از خود می‌پرسند که آیا رنگ کردن مو مانع از رشد آن‌ها می‌شود و به موها آسیب می‌زند؟ به عبارت دیگر شاید برای شما سوال شود که آیا آسیب حاصل از رنگ کردن مو امری اجتناب‌ناپذیر است؟

رنگ کردن موهای سر خیلی به افراد توصیه نمی‌شود و تحقیقات نشان داده که حدود 80 درصد افراد به دنبال روش‌هایی هستند تا از رنگ طبیعی موهای خود محافظت کنند، به هر حال فرقی ندارد دوست دارید موهای خود را روشن کنید یا در فکر انجام بالیاژ هستید، همچنین برای تغییر رنگ طبیعی به رنگ‌های ترکیبی تلاش می‌کنید. در هر حال مراقبت‌ از موهای رنگ شده بسیار مهم است. در ادامه تکنیک‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید سلامت موهای خود را حفظ کنید.

چطور از موهای خود در برابر آسیب‌های حاصل از رنگ مو محافظت کنیم؟

رنگ کردن موی سر در حال حاضر محبوبیت زیادی پیدا کرده است در طول فرآیند رنگ کردن مو، کوتیکول موی سر شما بلند می‌شود تا رنگ مو به درون آن نفوذ کند. کوتیکول برای محافظت از موهای سر در برابر هر نوع آسیب کاربرد دارد، بنابراین به محض اینکه کوتیکول موی سر بلند می‌شود، موهای شما آسیب‌پذیر خواهند شد.

در مرحله بعد رنگ مو اعمال می‌شود و این ماده شیمیایی با رنگدانه طبیعی موهای شما درگیری پیدا می‌کند. هر چه این روند بیشتر ادامه یابد، احتمال آسیب بیشتر خواهد بود. بدون شک می‌دانید که ایجاد هر نوع تغییر اساسی در رنگ مو بدین معنا است که باید ساعات طولانی را بر روی صندلی آرایشگاه بنشینید.

به نظر شما با توجه به وجود این آسیب‌ها باید از رنگ کردن موهای خود صرف‌نظر کنیم؟ خیر، بلکه باید رنگ مو بدون آمونیاک و ترکیب رنگ موهای بدون دکلره را مورد استفاده قرار دهید، پس از آن تمام مراقبت‌های مربوط به موهای رنگ‌شده را به مرحله اجرا درآورید. البته که کمک گرفتن از متخصصان پوست و مو نیز خالی از لطف نخواهد بود در بخش‌های بعدی برخی از تکنیک‌های ضروری برای به حداقل رساندن آسیب رنگ مو به موها را توضیح می‌دهیم.

دفعات شستشوی موی خود را کاهش دهید

تکنیک های موثر برای به حداقل رساندن آسیب رنگ مو به موها

بدون شک شما می‌خواهید رنگ موی ایجاد شده را تا جای ممکن حفظ کنید تا تعداد دفعات سر زدن به سالن زیبایی و فرآیند رنگساژ کردن آن را به حداقل برسانید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ماندگاری بیشتر رنگ مو، کاهش تعداد دفعات شستشوی موها است. هر چه بیشتر موهایتان را بشویید، رنگ موی سر شما سریع‌تر محو می‌شود.

در حالی که ممکن است بخواهید، هر روز خود را با یک دوش و با طراوت در صبح آغاز کند، لازم نیست هر روز موهای رنگ شده خود را بشویید. بسته به نوع موی خود باید برای شستشوی آن دست به کار شوید. برای مثال موهای صاف و البته موج‌دار را 3 بار در هفته باید شست اما موهایی که بافت دارند به طور تقریبی یک بار در هفته نیاز به شستشوی دارند.

توصیه می‌کنیم کلاه دوش تهیه کنید، با این روش خیلی زود متوجه می‌شود که حتی بدون شستشوی روزانه موهای خود هنوز هم عالی به نظر می‌رسید. زمانی که موهایتان را می‌شویید، مطمئن شوید که از آب ولرم و گرم استفاده می‌کنید؛ زیرا شستن مو با آب داغ باعث می‌شود رنگ موهای شما خیلی سریع از بین برود.

شامپو مناسب انتخاب کنید

بعد از اینکه موهای خود را رنگ کردید، برای شستشوی آن‌ها باید از محصولات معتبر و مناسب استفاده کنید. این امر یک توصیه بدیهی است اما همیشه باید از شامپویی استفاده کنید که دارای برچسب مناسب برای موهای رنگ شده است. این نوع شامپوها نه تنها با توجه به نیاز موی شما متغیر هستند بلکه میزان مواد شیمیایی مضر آن‌ها تا حد زیادی کم‌تر از سایر شامپوها خواهد بود.

سولفات یکی از رایج‌ترین و موثرترین موادی است که در شامپوها استفاده می‌شود. در صورتی که از شامپوی سولفات‌دار برای موهای رنگ‌شده خود استفاده کنید، به طور حتم روند از بین رنگ و شادابی موهای شما تسریع می‌یابد. شامپوهای بی‌خطر برای موهای رنگ‌شده حاوی سولفات کم هستند یا هیچ سولفاتی ندارند.

به عبارت دیگر این شامپوها تنها از پاک‌کننده‌های ملایم تشکیل شده‌اند که برای موهای رنگ‌شده شما مناسب هستند و سرعت محو شدن رنگ مو را تا جای ممکن کاهش می‌دهند. ناگفته نماند برخی از این شامپوها حاوی مواد حالت‌دهنده طبیعی مو هستند. برای مثال روغن نارگیل و روغن آرگان درون این شامپوها، به هیدراته شدن موی شما کمک می‌کند و باعث حفظ سلامت آن می‌شود.

با انتخاب یک شامپو سر مناسب موهای شما براق باقی می‌مانند. به طور کلی انتخاب یک شامپو سر مناسب از آسیب رسیدن به موهای رنگ‌شده شما جلوگیری می‌گیرد.

موهای خود را حالت دهید

تکنیک های موثر برای به حداقل رساندن آسیب رنگ مو به موها

همان‌طور که به دنبال رنگ مویی هستید که با چهره شما همخوانی داشته باشید یا برایتان سوال است که چه رنگ مویی پوست را روشن می‌کند، باید به حالت موی خود نیز توجه کنید تا زیباتر به نظر برسید. برای اینکه موهایی خوش حالت و زیبا داشته باشید باید از نرم‌کننده استفاده کنید. بدین ترتیب اهمیت نرم‌کننده‌ها را دست کم نگیرید.

حالت‌دهنده همیشه برای صاف، براق و سالم نگه‌داشتن موی سر رنگ‌شده بسیار مهم است. در بخش‌های قبلی نیز گفتیم که فرآیند رنگ کردن مو به طور معمول با بلند کردن کوتیکول‌ها از سطح سر آغاز می‌شود. این کار اغلب با یک ماده قلیایی همانند آمونیاک انجام می‌شود تا رنگ‌ها به ساقه مو نفوذ کنند.

پس از تکمیل مراحل رنگ، کوتیکول‌ها با یک نرم‌کننده اسیدی دوباره به جای خود برمی‌گردند. وقتی که این کار به طور مکرر انجام شود، کوتیکول موی شما به طور قطع آسیب می‌بیند. یکی از وظایف کوتیکول قفل کردن آب در موی سر است، بنابراین اگر وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، رطوبت از بین می‌رود و در نتیجه موهایی خشک و آسیب‌دیده خواهید داشت.

در انتها…

در صورتی که موهای خود را به تازگی رنگ کرده‌اید، سعی کنید از بهترین شامپوها و نرم‌کننده برای محافظت از موی سر رنگ‌شده خود استفاده کنید. متاسفانه فرایند رنگ کردن به موی شما آسیب می‌زند اما با استفاده از تکنیک‌های مختلفی می‌توانید از این آسیب‌ها جلوگیری کنید. کافی است از محصولات کارآمد و مفید برای محافظت از موی سر خود کمک بگیرید.