رپورتاژ آگهی


شما با داشتن یک نورپردازی مناسب در خانه تان می توانید منزل ساده خود را تبدیل به فضایی مجلل نمایید. نورپردازی ها طیف گسترده ای داشته که در فضاهای مختلف کاربرد دارند، از جمله نورپردازی، خطی، متمرکز، کف و سقف و … .

نورپردازی طبیعی مثل نور پنجره می تواند محیط خانه را گرمتر و بزرگتر نمایش دهد، اگر وسایل زیادی دارید با کمک نورهای سرد به خصوص آبی و نور مهتابی و … می توانید این فضا را جمع تر نشان دهید.

در پروسه ساخت و بازسازی خانه معمولا میزان اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی برای طراح بسیار بالاست، همان طور که قیمت کابینت آشپزخانه و انواع پارکت برای شما مهم هستند. یک نورپردازی صحیح می تواند فضا و رنگ بندی خانه تان را بسیار جذابتر نمایش دهد. در ادامه به انواع نورپردازی و میزان تاثیرگذاری آن در محیط منازل می پردازیم.

وقتی المان های دکوراسیون را به درستی در کنار یکدیگر قرار دهید، می توانید یک خانه با ابعاد کوچک را به گونه ای چیدمان نمایید که فضای آن از نظر چشمی بسیار بزرگتر و دلبازتر جلوه کند. به این ترتیب انرژی و حال خوب بیشتری از خانه تان خواهید گرفت. اما با آگاهی از اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی، آیا از نکات مهم در این زمینه اطلاعی دارید؟

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی چقدر است؟

نورپردازی مناسب می تواند جلوه ای ویژه به محیط ببخشد و حتی باعث بزرگ یا کوچکتر دیده شدن خانه تان شود. بسیاری از افراد فضاهای کوچک خانه خود را با نور مناسب بزرگتر جلوه می دهند و برخی نیز به جای خرید وسایل اضافه سعی می کنند، با نورپردازی مناسب، فضای بزرگ منزلشان را شلوغتر تعریف نمایند.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی باعث می شود تا حتی بسیاری از نقایص طراحی پوشانده شود. مثلا اگر به دلیل اشتباهات معمار بسیاری از فضاهای اضافه محیط پوشانده شده و منزل یا محل کارتان کوچکتر به نظر می رسد، در صورت استفاده از لامپ هایی با رنگ های سرد و به کارگیری رنگ های روشن برای دیوارها و وسایل می توانید آنجا را بزرگتر جلوه دهید.

با نورپردازی درست، نیازی به صرف هزینه های گزاف برای تخریب و بازسازی ملک نیست، چون شما به راحتی می توانید با به کارگیری برخی ترفندهای خاص نتیجه دلخواه تان را پیاده سازی کنید.

مهمترین نکات در نورپردازی دکوراسیون داخلی

به چه نکته هایی باید در نورپردازی دکوراسیون داخلی توجه داشته باشید؟ شما باید چطور هر یک از بخش های خانه را طراحی کنید تا فضا جذابتر به نظر برسد؟

نورپردازی دیوارها و کف ها

با روشن ترکردن دیوارها، فضای اتاق بزرگتر و بهتر به نظر می رسد، بنابراین اگر محل زندگی تان متراژ کمی دارد، به جای کم کردن وسایل پیشنهاد می دهیم از لامپ ها گرم و رنگ های روشن بهره بگیرید. نورپردازی دور سقف با ترکیب رنگی سرد و گرم نیز می تاوند کمک کننده باشد.در صورتی که از لامپ های مناسب استفاده کردید، رنگ دیوارها ملایمتر به نظر می رسد، بنابراین آرامش بیشتری در محیط به وجود می آید.

شما می توانید حتی در کف ساختمان از لامپ هایی با رنگ های مناسب استفاده کنید. در صورت استفاده از رنگ های ملایم و نورپردازی های رو به پایین در قسمت کف، محیط ساختمان جذابتر از همیشه به نظر می رسد.

برجسته سازی عناصر

شما با نورپردازی می توانید برخی از عناصر طراحی فضای داخلی منزل یا محل کارتان را برجسته تر کنید. مثلا در صورت استفاده از چراغ های مناسب برای گلدان ها، تابلوها یا میز تلویزیون فضا جذابتر به نظر می رسد. این کار روی زیبایی بیشتر خانه به خصوص در هنگام شب تاثیر زیادی می گذارد.

پیشنهاد می دهیم که برای برجسته سازی عناصر، نورپردازی را به صورت توکار انجام دهید، چون وجود سیم ها یا لامپ ها روی بدنه عناصر جذابیت آنها را از بین می برد.

شما می توانید برای برجسته سازی عناصر از نورپردازی های خطی استفاده کنید. در این روش طراحی نور به صورت عمودی در یک سطح مشخص می تابد، بنابراین آنجا را برجسته و زیباتر می کند.

اهمیت نورپردازی برای آشپزخانه

نورپردازی اتاق های تاریک با نور طبیعی

وقتی که از اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم، منظورمان فقط لامپ ها و چراغ ها نیستند! شما باید به نورهای طبیعی نیز توجه کنید و از آنها در محیط کار یا زندگی تان استفاده کنید. در صورت به کارگیری نور طبیعی میزان مصرف انرژی به حداقل می رسد، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت برای قبوض نخواهید داشت.

شما می توانید برای اتاق های تاریک و کم نور از ابزارهای مصنوعی استفاده کنید، اما مطمئن باشید که نور طبیعی آنجا را بزرگتر و دلبازتر نشان می دهد. فرض کنید که در فضای اتاق از پنجره استفاده نکرده اید، بنابراین امکان استفاده از نور طبیعی وجود ندارد، در این زمان شما می توانید از لامپ های مخصوص بهره ببرید. لامپ های دیوارکوب، کنجی و سقفی بهترین گزینه برای اتاق های تاریک هستند و جلوه ای خاص به آنجا می بخشند.

توجه به کارکرد

یکی از نکات با اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی توجه به کارکرد ابزار نورپردازی است. در صورتی که به عملکرد این وسایل توجه ای نداشته باشید، فقط باعث مصرف برق بیهوده می شوید! بنابراین از لامپ ها و چراغ ها به صورت هدف دار استفاده کنید تا جلوی صرف انرژی بی رویه را نیز بگیرید.

ایده هایی برای نورپردازی منازل

  • لامپ های دیوارکوب می توانند فضای ورودی سالن را بزرگتر نشان دهند، بنابراین حتما از آنها برای بخش ورودی منزلتان استفاده کنید.
  • در بخش پذیرایی، راهروها، اتاق های بزرگ و … به جای استفاده از لامپ های معمولی در مرکز از لوسترها استفاده کنید. لوسترها نه تنها جذابیت فضای داخلی ساختمانتان را افزایش می دهند، بلکه نور را به شیوه بهتری پخش می کنند، بنابراین با استفاده از آنها فضا روشنتر خواهد شد.
  • شما برای اتاق کارتان می توانید از نورهای آبی و سفید استفاده کنید. نور سفید فضا را روشن تر می کند، بنابراین در حین کار جزئیات بیشتری به چشمتان می آید. آبی نیز جلوی خستگی تان را می گیرید، بنابراین در طول روز با بهره وری بیشتری به کارهایتان خواهید پرداخت.

اهمیت نورپردازی در پذیرایی

طراحی ساختمان

اگر ساختمانتان هنوز در حال احداث است، توصیه می کنیم که با مشورت با یک کارشناس معمار حرفه ای محل مناسب برای نصب پنجره ها را تشخیص دهید و بیشترین تمرکزتان را روی بهره گیری از نور طبیعی بگذارید. نور طبیعی نسبت به مصنوعی احساس مثبت بیشتری درونتان به وجود می آورد و انگیزه تان را برای مدت بیشتری حفظ می کند، بنابراین دیرتر خسته خواهید شد. انجام این کار را به خصوص برای محیط های شغلی به شدت پیشنهاد می دهیم، چون این کار باعث افزایش بهره وری کارکنان خواهد شد.

استفاده از رنگ مناسب

شما باید بر اساس کاربری محیط از رنگ بندی های مناسب برای نورپردازی استفاده کنید. مثلا اگر قصد استفاده از لامپ برای کافی شاپ یا رستوران را دارید، پیشنهاد ما خرید لامپ هایی با رنگ های اشتها آور است. همچنین اگر برای محیطی فقط مخصوص مطالعه قصد نورپردازی دارید، از رنگ هایی بهره ببرید که چشم ها را کمتر خسته می کنند.

در صورتی که بر اساس کاربری محیط اقدام به نورپردازی کنید، این کارتان کاملا هدفمند باشد تا در آینده از انجام آن پشیمان نشوید.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی که نمی توان آن را نادیده گرفت

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی به قدری زیاد است که نمی توان آن را نادیده گرفت. در صورت نادیده گرفتن این موضوع قطعا در آینده مشکلات زیادی برایتان به بار می آید، به حدی که ترغیب می شوید دوباره فضا را تخریب کرده و آنجا را از نو بسازید که این کار نیازمند صرف هزینه های زیاد خواهد بود.

اگر بروز چنین اتفاقاتی را نمی خواهید، هم اکنون با کمک گرفتن از یک کارشناس طراح داخلی حرفه ای نورپردازی منزل یا محل کارتان را به شیوه مناسبی انجام دهید. این کارشناسان با تکیه بر دانش و مهارت خود بهترین راهنمایی ها را متناسب با فضای موردنظرتان به شما پیشنهاد خواهند داد. مجموعه سلام دکور از جمله فروشگاه هایی است که می تواند در بخشی از دیزاین داخلی منزل به شما کمک نماید.