جالب و خواندنی


وسایل نقلیه حمل‌ونقل عمومی در سراسر جهان در حال جابه‌جایی مسافران هستند. روزانه میلیون‌ها نفر از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر سفر می‌کنند. هرکدام از این وسایل نقلیه دارای مزایا و معایبی هستند که باید در هنگام سفر همه جوانب را در نظر گرفت و تصمیم‌گیری کرد. در این میان افرادی هستند که برای سفرشان قطار را انتخاب می‌کنند و همواره ویژگی‌های مثبت و برتری آن را نسبت به سایر وسایل نقلیه بیان می‌کنند. این روزها طرف‌داران قطار نسبت به سایر وسایل نقلیه زیادتر شده است و اکثراً مسافران دوست دارند سفری همراه با آرامش را تجربه کنند. قطار وسیله‌ای برای حمل‌ونقل است که هرروزه پیشرفت می‌کند و طرف‌داران زیادی کسب کرده است. در کشورهای دیگر نیز قطار جزو وسایل نقلیه محبوب است، البته شاید دلیل محبوبیت این وسیله در کشورهای گوناگون با یکدیگر فرق داشته باشد، اما وجه مشترکی در میان همه کشورها وجود دارد که آن هم ایمنی قطار و لذت بردن از مسیر است. ما نیز در این متن می‌خواهیم ۷ دلیل محبوبیت و انتخاب قطار را برای سفر بررسی کنیم:

لذت سفر با قطار

قطار همانند خانه‌ای متحرک است که از مبدأ تا مقصد مسافران احساس آرامش می‌کنند. کوپه‌های این وسیله نقلیه با امکانات رفاهی خوب خود مدت‌زمان سفر را جذاب‌تر می‌کنند. همچنین به دلیل وجود بخش آقایان و بانوان علاوه بر بخش‌های عمومی سفر کردن به تنهایی نیز برای مسافران احساس خوشایندی دارد. درهرحال، قطار به همه افراد با هر نوع سلیقه‌ای حق انتخاب می‌دهد، همچنین خطوط ریلی به دورترین نقاط کشور نیز کشیده شده است و همین مورد سبب می‌شود تا قطار نسبت هواپیما یا اتوبوس امتیاز داشته باشد.

سفر اقتصادی

با انتخاب قطار برای سفر می‌توان در هزینه صرفه‌جویی کرد. چه کسی را می‌توان پیدا کرد که از سفر مقرون‌به‌صرفه خوشش نیاید؟ معمولاً مسافران بودجه‌ای که برای سفر در نظر می‌گیرند، با صرفه‌جویی در استفاده از قطار می‌توانند در شهر مقصد با بقیه آن بودجه بیشتر لذت ببرند. قطارهای پنج ستاره و چهار ستاره نسبت به قطارهای سه ستاره گران‌تر هستند ولی در حالت کلی مسافرت با قطار ارزان‌تر است.

وسیله‌ای ایمن برای سفر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سفر با قطار احساس امنیت بیشتر است، این موضوع برای همه افراد ثابت‌شده و دیگر هیچ‌کس استرس تصادفات جاده‌ای یا سقوط هواپیما را نخواهد داشت. همچنین از ابتدا تا انتهای سفر بدون نگرانی از وضعیت جاده، آب‌وهوا، مشکل سوخت می‌توان از مسیر لذت برد.

با توجه به تحقیقات انجام‌شده، کمترین خطر مرگ‌ومیر در سفر ریلی است و در سطح جهان یکی از ایمن‌ترین روش‌های حمل‌ونقل شناخته می‌شود. قطارهای مدرن با طراحی خود محکم و بادوام هستند و تعمیر و نگهداری منظم ناوگان ریلی کشور باعث پیشرفت و بهبود در کشور می‌شوند. با رزرو بلیط قطار سفری ایمن همراه با آرامش در انتظار مسافران است.

همراه داشتن بار زیاد

محبوبیت قطار تمامی ندارد و در هر زمینه باز هم حرف اول را می‌زند، مثلاً در هنگام سفر با قطار میزان باری که می‌توان همراه خود برد، بیشتر از سایر وسایل نقلیه است. هر مسافر با هر میزان بار می‌تواند سوار قطار شود، زیرا سقف مشخصی برای وزن تعیین نشده است. همچنین هیچ هزینه‌ای برای بار اضافی دریافت نمی‌گردد. پس اگر مسافری بار بیشتری داشته باشد، بهتر است به فکر سفر با قطار باشد.

راحتی در سفر و خواب آسوده

یکی دیگر از نکات مهم سفر با قطار احساس راحتی مسافران است که این موضوع اهمیت زیادی دارد. در هنگام سفر با هواپیما یا اتوبوس امکان دراز کشیدن یا قدم زدن وجود ندارد، درحالی‌که با انتخاب قطار می‌توان در راهرو قدم زد و از تماشای مناظر لذت برد.

در طول مسیر با خانواده یا دوستان خود گپ زد، به‌دوراز هرگونه استرس رانندگی، جاده یا ترس از ارتفاع مسیر برای مسافران جذاب‌تر می‌شود. در صورت خستگی می‌توان تخت را باز کرد و خوابید. در هنگام رسیدن به شهر مقصد نیز بدون خستگی و با آسودگی خاطر به گشت‌وگذار رفت.

حفظ حریم شخصی و امکانات رفاهی مناسب

در هواپیما و اتوبوس موردی به نام حریم شخصی وجود ندارد، اما با انتخاب قطار به صورت کوپه‌ای می‌توان با خیال راحت به تنهایی یا همراه خانواده در کوپه دربست سفر کرد.

در این‌گونه سفرها، مسافران گویی در اتاق کوچک سفر می‌کنند و این اتاق امکاناتی نظیر تخت، میز، صندلی، تلویزیون، ملحفه و بالش، پریز برای شارژ وسایل برقی و غیره دارد. همه این امکانات فضایی راحت برای مسافران خلق می‌کنند.

در سفر با قطار آزادی عمل بیشتری نسبت به سایر وسایل نقلیه وجود دارد و تنوع در منوی رستوران نیز موردتوجه مسافران قرار می‌گیرد، زیرا بدون نیاز به توقف قطار به راحتی می‌توان به واگن مخصوص رستوران رفت یا اینکه غذا سفارش داد و در کوپه میل کرد.

ثبات قیمت و نظم در حرکت قطار

هر فردی برای سفر بودجه‌ای کنار می‌گذارد. در هنگام سفر با قطار به دلیل قیمت ثابت در طول سال با خیال راحت می‌توان با همان بودجه به سفر رفت. برنامه‌ریزی مالی خود را با خیال راحت انجام داد و بدون نوسانات قیمت راهی سفر شد. همچنین برنامه حرکت قطارها منظم هستند و در ۹۹ درصد مواقع در همان زمان اعلام‌شده حرکت می‌کنند و تأخیری ندارند.

خرید بلیط قطار آسان و دسترسی راحت به راه‌آهن

با اینکه تقاضای خرید بلیط قطار زیاد است، اما به راحتی می‌توان با ورود به وب‌سایت آژانس‌های معتبر نسبت به خرید بلیط قطار اقدام کرد. برای این کار می‌توان با نرم‌افزارهای مربوطه وارد سایت شد و در قسمت جستجوی آنلاین در میان تمام قطارهای موجود در مسیر موردنظر و تاریخ انتخابی بلیط را رزرو کرد.

همچنین لازم به ذکر است که ایستگاه‌های راه‌آهن در شهرهای مختلف در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند و از هر نقطه شهر می‌توان به راحتی خود را به راه‌آهن رساند. علاوه بر این‌ها، مدت‌زمان اندکی برای ارائه مدارک و عبور از گیت بازرسی نیاز است و در کمترین زمان مسافران از طریق سکوی مربوطه سوار قطار می‌شوند و واگن و کوپه خود را پیدا می‌کنند.

سخن آخر

سفر کردن با وسایل نقلیه عمومی و راه‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی مزایا و معایبی دارند که هرکدام تأثیر مستقیمی در کیفیت سفر می‌گذارند. در میان وسایل نقلیه نیز قطار محبوبیت زیادی دارد، زیرا به محیط‌زیست آسیب نمی‌زند و کمترین آلودگی را ایجاد می‌کند. همچنین قطار وسیله‌ای ارزان‌قیمت، ایمن و جذاب است که با امکانات رفاهی مناسب خود سفری خاطره‌انگیز برای مسافران رقم می‌زند. بر همین اساس در این متن ۷ دلیل برای انتخاب قطار اشاره شد تا مسافران تصمیم درستی بگیرند و سفر فوق‌العاده‌ای را آغاز کنند.