جالب و خواندنی


نکات کلیدی خرید شماره پیامک اختصاصی

حتما حالا که به سراغ خرید خط اختصاصی هستید، با مزایای آن آشنایی دارید. خطوط اختصاصی از مهم‌ترین ارکان برندسازی در هنگام بازاریابی پیامکی است. زیرا برخلاف ارسال پیامک با خطوط اشتراکی سامانه، پیامک با خطوط اختصاصی همیشه از یک خط ثابت برای مشتریان ارسال می‌شود و آنان را سردرگم نمی‌کند.

اگر قصد خرید یک خط پیامکی اختصاصی را دارید باید به نکات ریز و درشتی دقت کنید. برخی از این نکات ممکن است برای شما بدیهی باشند و برخی از نکات ظریف‌تر هستند. با ما همراه باشید تا با هم به بررسی هریک از مولفه‌های مهم هنگام خرید خط اختصاصی بپردازیم.

نکات مهم درباره هزینه‌های خطوط اختصاصی

یکی از چیزهایی که اغلب افراد و سازمان‌ها هنگام خرید شماره پیامک اختصاصی باید به آن فکر کنند، هزینه‌ها و قیمت آن خط اختصاصی است. در ادامه هزینه‌های خرید خط اختصاصی را با هم بررسی می‌کنیم.

قیمت خط

حتما می‌دانید که اپراتورهای مختلفی در ایران فعالیت می‌کنند. این اپراتورها شامل خطوط 1000، 2000، 3000، 50001، 50004، 021،026، 9000 و 9999 می‌شوند. هر کدام از این اپراتورهای پیامکی سیاست‌ها و قیمت‌های خاص خود را دارند. اینکه شما می‌خواهید از کدام اپراتور خط اختصاصی خریداری کنید، کاملا به بودجه شما بستگی دارد.

برخی از این اپراتورها قیمت به‌صرفه‌تری دارند و برخی دیگر، گران‌تر هستند. به طور کلی خرید خط اختصاصی از اپراتورهای 021 و 026 و البته خطوط 5000 قیمت پایین‌تری دارند. در طرف دیگر طیف، خطوط 1000، 2000 و 3000 از اپراتورهای گران قیمت ایران محسوب می‌شوند.

هزینه هر پیامک با خط اختصاصی

علاوه‌بر هزینه‌ای که هر شماره پیامک اختصاصی برای خرید اولیه دارد، هزینه‌ای هم بابت هر پیامک باید پرداخت کنید. درست مانند زمانی که یک سیم کارت می‌‌خرید و بابت هر پیامک هم باید هزینه جدایی بپردازید.

در میان اپراتورهای پیامکی که بالاتر نام بردیم، اپراتور ثابت یا همان 021 و 026 هزینه ارسال بالایی دارند. خطوط 2000 هم هزینه ارسال سنگینی دارند و برای کسب‌وکارهای کوچک توصیه نمی‌شوند. از طرف دیگر، هزینه ارسال هر پیامک در اپراتور 9999 و 5000 پایین است.

هزینه بابت تمدید سالانه خط

همانطور که قبلا گفتیم، اپراتورهای مختلف، سیاست‌ها و قوانین خاص خودشان را دارند. بعضی از این اپراتورها هر سال هزینه‌ای بابت تمدید خط می‌گیرند و برخی دیگر نیاز به تمدید ندارند. خطوط پیامکی اختصاصی که نیاز به تمدید سالیانه ندارند عبارتند از:

 • خط 9000
 • خط 9999
 • خطوط 021 و 026
 • خط 50004
 • خطوط 3000
 • خطوط 1000

تمام اپراتورهای گفته شده به طور معمول نیاز به تمدید سالیانه ندارند و بنابراین هزینه‌ای از شما کسر نمی‌شود.

نکات کلیدی خرید شماره پیامک اختصاصی

خرید شماره رند و سفارشی

هر چه شماره پیامک اختصاصی‌ای که می‌خواهید خریداری کنید رندتر و کوتاه‌تر باشد، هزینه آن هم بالاتر می‌رود. این کار تاثیر خوبی در برندسازی دارد. یعنی اگر بتوانید شماره پیامکی‌ای بخرید که کوتاه و رند باشد و به خوبی در خاطر مخاطبان بماند، شناساندن خودتان به آنان برایتان راحت‌تر می‌شود. اما این شماره‌های کوتاه و رند معمولا گران قیمت هستند و شاید برای افرادی که در ابتدای راه هستند، خریدن آن‌ها منطقی نباشد. البته برخی از اپراتورهای پیامکی هم هستند که در حال حاضر شماره رند و سفارشی ارائه نمی‌دهند.

بازگشت هزینه پیامک‌های ارسال نشده

هنگامی که پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می‌کنید، ممکن است به دلایل مختلف مانند خاموش بودن گوشی افراد، مسدود بودن پیامک تبلیغاتی و غیره پیامک به دست آنان نرسد. در این میان اپراتورها قوانین متفاوتی درباره هزینه پیامک‌هایی که به دست مخاطب نرسیده‌اند دارند.

تمام اپراتورهای پیامکی هزینه پیامک‌هایی که اصلا به مخابرات نرسیده را از شما کسر نمی‌کنند. اما تکلیف پیامک‌های نرسیده به گوشی افراد متفاوت است. اپراتورهایی که هزینه پیامک‌های نرسیده به گوشی را به شما عودت می‌کنند عبارتند از:

 • خط 2000
 • خط 5000
 • خط 9999

نکات مهم هنگام استفاده از خط پیامکی اختصاصی

هنگامی که می‌خواهید یک خط اختصاصی پیامک برای خود بخرید، باید بدانید این خط قرار است در چه مورادی به شما یاری دهد و چه استفاده‌ها و مزایایی با خرید آن در اختیارتان قرار می‌گیرد.

نحوه خدماتی کردن خطوط

کسب‌وکارهایی که می‌خواهند به مخاطبان و مشتریان خود پیامک‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی مانند کد تایید، رمز یکبار مصرف و غیره ارسال کنند، باید با استفاده از یک خط خدماتی این کار را انجام دهند. خطوط پیامکی ابتدا همگی به صورت پیش فرض تبلیغاتی هستند و صاحبان خطوط باید نسبت به خدماتی کردن آن‌ها اقداماتی انجام دهند. فرآیند خدماتی کردن خط‌های تبلیغاتی به طور کلی فرآیندی پیچیده، سخت و زمان‌بر است. همچنین خطوط خدماتی فقط به اشخاص حقیقی و شرکت‌های ثبت شده اختصاص داده می‌شد و کسب‌وکارهای کوچک نمی‌توانستند از این خطوط استفاده کنند. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها در گذشته از خطوط خدماتی اشتراکی استفاده می‌کردند.

اما اکنون اپراتورهای 9000 و 9999 شرایطی را به وجود آورده‌اند که نه تنها افراد حقیقی هم بتوانند خطوط تبلیغاتی را به خطوط خدماتی تبدیل کنند؛ بلکه فرآیند خدماتی کردن هم ساده‌تر و سریع‌تر شده است.

بنابراین اگر شما هم هنگام استفاده از شماره پیامک اختصاصی خود نیاز دارید پیامک خدماتی ارسال کنید، بهتر است از دو اپراتور 9000 و 9999 کمک بگیرید.

ارسال لینک در پیامک

یکی از کارهای مهمی که همیشه توصیه می‌کنیم کسب‌وکارها انجام دهند؛ ارسال لینک در اس ام اس است. با ارسال لینک شما خیلی ساده و سریع مخاطب را به سمت سایت یا شبکه اجتماعی خود منتقل می‌کنید. دقت کنید که هر چه مسیری که مخاطب باید برای خرید از شما طی کند آسان‌تر باشد، احتمال اینکه خرید خود را تکمیل کند بیشتر است. ارسال لینک در متن پیامک هم از آن کارهایی است که فرآیند خرید را برای مخاطب ساده می‌کند.

برخی از اپراتورها برای ارسال در متن پیامک نیاز به مدارک و طی کردن یک پروسه اداری دارند. در حالی که برخی دیگر از اپراتورها محدودیت خاصی هنگام ارسال لینک در پیامک ندارند. اپراتورهایی که بدون مشکل خاصی می‌توان با استفاده از آن‌ها لینک ارسال کرد عبارتنداز:

 • خطوط 3000
 • خطوط 5000
 • خطوط 9000
 • خطوط 9999

نکات کلیدی خرید شماره پیامک اختصاصی

کیفیت و سرعت ارسال پیامک

شاید تمام نکاتی که تا به حال گفتیم برای بعضی از افراد اهمیتی به اندازه سرعت و کیفیت ارسال نداشته باشد. درواقع اگر اپراتور کیفیت خوب و سرعت بالایی در ارسال پیامک نداشته باشد، هیچ کدام از ویژگی‌های دیگر آن اهمیت ندارد. خوشبختانه اپراتوهایی که در ایران فعالیت می‌کنند همگی از سرعت ارسال خوب و کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند. اما چهار اپراتور به‌خصوص هستند که هم سرعت بالایی در ارسال پیامک دارند و هم کیفیت ارسال از نظر تحویل به گیرنده در آن‌ها بالاست. این اپراتورها عبارتند از:

 • خط 1000
 • خط 2000
 • خط 5000
 • خط 9000

محدودیت‌های ارسال

قبل از اینکه یک شماره پیامکی اختصاصی برای خود خریداری کنید باید این سوال را بپرسید که این اپراتور چه محدودیت‌هایی برای من دارد؟ البته تمام این محدودیت‌ها بر اساس قوانین و برای حفظ امنیت کاربران وضع شده‌اند. به طور مثال استفاده از بعضی از کلمات در متن پیامک ممنوع است یا ارسال پیامک در ساعات خاصی از روز در بعضی اپراتورها انجام نمی‌شود. بنابراین پیش از خرید باید بدانید آیا اپراتوری که می‌خواهید از خطوط اختصاصی آن استفاده کنید، محدودیت خاصی برایتان وضع کرده است یا خیر.

خلاصه و نتیجه‌گیری

در این مقاله به نکات کلیدی که قبل از خرید شماره پیامک اختصاصی توجه کنید پرداختیم. توصیه نهایی ما این است که حتما خط اختصاصی خود را از یک سایت معتبر مانند ملی پیامک (melipayamak) خریداری کنید.