جالب و خواندنی


سرطان خون چیست

تمام سلول های بدن ما به طور منظم و بر اساس قاعده خاصی در حال رشد هستند. گاهی اوقات برخی از سلول‌ها از مسیر رشد طبیعی خود خارج می‌شوند و به طور غیرمنظم و سریع‌تر از حالت طبیعی رشد می‌کنند. این امر سبب به هم خوردن نظم طبیعی بدن می‌شود. به این به هم‌ ریختگی سرطان می‌گویند. انواع مختلف سرطان، علایم، راه‌های درمان و عوارض مختلفی دارند که به نوع سلول و عضوِ درگیر در بدن بستگی دارد. متأسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی‌کند بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. سرطان خون یکی از انواع سرطان‌های شایع در کودکان است و در صورت تشخيص به موقع، امكان درمان و بهبودي آن افزايش مي‌يابد.

اگر علامت‌هایی مانند عفونت‌های مکرر، تب، کبودی آسان، خونریزیای که به سختی متوقف می‌شود، درد در استخوان‌ها یا مفاصل را در فرزندتان یا کودک هر کدام از اطرافیانتان دیدید خیلی سریع کودک را باید نزد پزشک متخصص ببرید. به عبارتی والدین هر علامت بالینی غیرطبیعی را که در کودک ‌ببینند، باید جدی بگیرند. فراموش نکنید که آگاهی والدین، نقش مهمی در بهبودیِ کودکان دارد؛ تشخیص زودهنگامِ سرطان در کودکان، شانس درمانِ آن‌ها را افزایش می‌دهد تا آن‌ها دوباره سلامتی را در آغوش بگیرند. یادتان باشد که وجود این علامت‌ها به معنی وجود قطعی بیماری سرطان نیست ولی با دیدنشان حتما و به سرعت به پزشک مراجعه کنید. تشخیص سریع، کلید درمان این بیماری است.

همچنین می توانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله سرطان چیست مراجعه نمایید.

مؤسسه خیریه محک به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد که مأموریتش حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های ایشان است، اقداماتی را در زمینه آگاهی‌رسانی به جامعه انجام می‌دهد و از همه مردم به ویژه والدین جوان می‌خواهد تا در مورد این بیماری هوشیارتر عمل کنند. یکی از مهمترین اهداف محک، کمک به تشخیص سریع این بیماری در کودکان عزیز است. هرچه این تشخیص زودتر انجام شود به همان اندازه شانس درمان نیز بیشتر می‌شود.

علائم شایع سرطان خون

محک از ابتدای فعالیتش تا کنون بیش از 42000 کودک مبتلا به سرطان از سراسر ایران را تحت حمایت همه‌جانبه قرار داده است و هزینه‌های درمان کودکان مبتلا به سرطان سراسر کشور، در تمام این سه دهه، به همتِ نیکوکارانِ گرانقدری تأمین شده است که همواره حامی فرزندان محک هستند. یکی از روش‌های حمایت از محک، طرحِ «درمان‌یاری»‌ست. در این طرح، نیکوکارانِ سخاوتمند محک می‌توانند هزینه‌ی حداقل یک روز درمان برای یک کودک را تأمین کنند که هم‌اکنون 175 هزار تومان است. با استفاده از «درمان‌یاری» دستانِ مهربان و اندیشه‌ی نیکِ شما، فرزندان محک را یک‌ قدم به سلامتی نزدیک‌تر می‌کند.

با استفاده از لینکِ زیر می‌توانید همین حالا به «درمان‌یاری» کودکان مبتلا به سرطان محک کمک کنید. به امید آنکه با تشخیص زودهنگام سرطان، امکان درمان کم‌دردتر، کم‌هزینه‌تر و مؤثر برای همه کودکان مبتلا به سرطان فراهم شود.

شما نیکوکار عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه اینستاگرام محک بازدید نمایید.