آموزش مسائل جنسی به کودکان

آموزش جنسی یعنی صحبت کردن با کودک در باره همه مسائلی که با رشد جنسی او و جوانان در ارتباط می باشد. عناوینی مثل بدن، حریم شخصی، نیاز جنسی، رفتار جنسی، و “اهمیت” رابطه جنسی در زندگی.

مسائلی که کودکان کوچکتر از 5سال باید از آن اطلاع پیدا کنند عناوینی مثل چگونگی درست شدن نوزاد، آشنا شدن با اعضای جنسی و اسم درست آن ها، مفهوم خصوصی بودن اعضای جنسی و نواحی خصوصی بدن می باشد.

مسائلی که  باید کودکان 5 تا 9 سال از آن آگاه شوند عناوینی مثل تولید مثل (با آوردن مثال هایی از گیاهان و جانوران)، فرق میان دو جنس مونث و مذکر، آگاه شدن از هویت جنسی خود می باشد.

موضوعاتی که کودکان بزرگتر یا نوجوان (از 9 تا 18 سالگی) تمایل دارد تا در مورد آن حرف بزند شامل بلوغ، قاعدگی، چگونگی تولید مثل ، خودارضایی، جلوگیری از بارداری، همجنس گرایی و رابطه جنسی پیش از ازدواج می باشد.

خیلی از والدین جهت صحبت در مورد مسائل جنسی با فرزندانشان مشکل دارند. در این مقاله نکات ساده از پیشنهادات عملی ارائه می گردد که به پدر و مادر ها  جهت راحت صحبت نمودن با فرزندان خود کمک خواهد کرد.

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودک و سن مناسب یادگیری

چگونگی آماده کردن خود برای صحبت

برای آنکه قادر باشید مکالمه خوب و موفقی با فرزندتان درباره مسائل جنسی داشته باشید به این توصیه ها عمل نمایید:

تا آنجا که می توانید بیاموزید

موضوعاتی که کودک بزرگتر یا نوجوان شما مشتاقانه می خواهد درباره آن با شما حرف بزند عبارتند از: بلوغ، قاعدگی، تولید مانند، خودارضایی، بیماری های مقاربتی ، ممانعت از بارداری ، همجنس گرایی و رابطه جنسی قبل از ازدواج می باشد. هرچه بیشتر درباره این مسائل بدانید، موقع صحبت نمودن راجع به آن کمتر دچار تردید خواهید شد.

اطلاعات پشتیبان تهیه نمایید

جهت کمک نمودن به فرزند خود کتاب ها، مقالات و فیلم‌ های مناسب سن او را تهیه کنید. قادر خواهید بود این مطالب را با هم مطالعه نمایید یا ببینید یا این که آن ها را در اختیار فرزند خود بگذارید.

قبل از صحبت تمرین نمایید

آنچه را که تصمیم دارید درباره مسائل جنسی با فرزند خود صحبت کنید، پیش با صدای بلند تمرین نمایید. کلمات درستی را پیدا کنید تا در موقع صحبت از آن ها راحت باشید.

آموزش جنسی یک موضوع دائمی می باشد

 درباره آموزش جنسی به عنوان یک روند مداوم فکر نمایید. گفتگوهای کوتاه و پی در پی بهتر از یك مکالمه مفصل می باشد. پس بهتر است در مکالمات کوتاه از مسائل صحبت نمایید تا هم فهم آن برای فرزندتان آسانتر باشد و هم فرصتی جهت پرسش های کودکان ایجاد نمایید.

از کلمات مناسب برای نام بردن قسمت های بدن استفاده نمایید

یکی از پر اهمیت ترین کارهایی که قادر خواهید بود در حرف زدن با بچه کودکان انجام دهید این میباشد که برای بخش های بدن از زبان درستی استفاده نمایید . به فرزندتان نام های استاندارد و درست اعضای بدن را آموزش بدهید . در این صورت ، به فرزندتان نشان خواهید داد که چیزی برای شرم یا خجالت وجود نخواهد داشت و همچنین به او کمک خواهید کرد تصویر مثبتی از بدنش داشته باشد و اعتماد به نفسش افزایش یابد . همچنین این کار موجب خواهد شد که کودک قادر باشد با شما تعامل زیاد تری داشته باشد به این معنی که در صورتی که در ریسک تعرض قرار گرفت ، آن را خیلی آسان تر با شما در میان بگذارد .

به فرزند خود آزادی تفکر بدهید 

معصومیت نوجوانان واقعی است و کودکان نباید به دلیل کنجکاویشان خجالت زده شوند . هیچ اشکالی نخواهد بود که کودک در بدن خود کنجکاوی نمایید و به شما بگوید که چه حسی دارد پس سعی کنید نسبت به رفتارهای او ملایم باشید . در این زمان او را خجالت زده ننمایید یا نترسانید به این دلیل این امر موجب شرمندگی و حس نا امنی در او می گردد .

تجربه حس خجالت و نا امنی ، نظر او را درمورد مسائل جنسی صورت خواهد داد و مانع از رشد جنسی سالم در کودک می گردد . فرزند خود را تشویق کنید که حس های بدنی خود را در آغوش بگیرد و با حمام آب یا آفتاب گرفتن ، حس راحتی را تجربه نماید .

مکالمه غیررسمی و منسجم داشته باشید 

این مکالمه را به بخشی طبیعی از زندگی روزانه خود مبدل نمایید . به عنوان مثال ، در طی مکالمات و فعالیت های روزمر در این مورد با فرزندتان خود حرف بزنید. از اینکه در برنامه های تلویزیونی یا کلیپ موسیقی در پی فرصتی جهت صحبت درباره مسائل جنسی باشید حس شرم نداشته باشید. کودکتان را تشویق نمایید که هر گاه سوالی برای او رخ داد آمد نزد شما بیاید و با دقت به حرف های او گوش فرا دهید. هنگامی به حس های کودک خود خوب اهمیت بدهید ، به او یاد خواهید داد که نظر با ارزش می باشد .

برای جواب دادن به سوالات کودکتان آمادگی لازم را داشته باشید 

هنگامی که فرزندتان از شما می پرسد اول از خودش سوال کنید که فکرش چیست . جواب او به شما کمک خواهد کرد که متوجه گردید سوال فرزندتان بیشتر در چه باره می باشد و دلیل آن چیست و همچنین به شما زمان می دهد تا برای پاسخ به سوال فکر کنید . تمام تلاش خود را انجام دهید تا به سوالان صادقانه و صحیح پاسخ دهید . در صورتی که جواب یک سوال را نمی دانید بگویید ” اطمینان ندارم ، بیا با هم در پی یک جواب باشیم ” .

به یاد داشته باشید که بچه ها از منابع درستی مثل دوستان ، اینترنت و تلویزیون ، اطلاعات فراوانی درباره مسائل جنسی کسب می نمایند . در مورد مزایا و عیوب استفاده بچه ها از اینترنت می شود دسترسی به محتوای نامناسب را یکی از عیوب اینترنت برشمرد. دسترسی داشتن به این اطلاعات قادر خواهد بود برای فرزند شما باعث گیج وی شود به همین دلیل جواب درستی به سوالات او بسیار مهم می باشد.

زمان مناسب جهت حرف زدن درباره مسائل جنسی

در صورتی که کودک درمورد مسائل جنسی سوالی نمی پرسد، در موارد زیر قادر خواهید بود آموزش جنسی را انجام دهید:

 • موقع سوال پرسیدن
 • بارداری
 • بازدید از باغ وحش
 • مطب دکتر
 • هنگامی که کودک بدن برهنه شما و یا دیگران را می بیند

در سنین حدود ۶ تا ۹ سالگی فرزند شما باید:

در پاسخ به جواب سوالاتی مثل نوزادان چگونه درست می شوند؟چگونه می ‌روند توی شکم ؟ چگونه بیرون می ایند؟ چیزهایی شنیده باشند.

 • از کلمه هایی درست جهت اشاره کردن به اندام‌ های تناسلی تان استفاده نمایند.
 • باید بتوانند ازدواج، طلاق و ازدواج دوباره را درک نمایند.
 • به  درکی کمی از بیماری‌های جنسی رسیده باشند.
 • بهداشت فردی شان را بدانند و مراعات نمایند.

در سن ۹ تا ۱۳ سالگی فرزندتان باید:

 • جنسیت را به عنوان مسئله ای طبیعی در زندگی بپذیرند.
 • با تغییرات دخترها و پسرها در بلوغ آشنایی پیدا کنند.
 • فرایند پدر و مادر شدن، سقط جنین و جلوگیری از بارداری را درک نمایند.
 • درمورد انتقال دادن بیماری‌هایی مثل ایدز آشنا شوند.
 • با  مفهوم تعرض جنسی و چگونگی واکنش در وضعیت های خطرناک را آشنا شوند.