اطلاعات درباره سرطان ریه

سرطان ریه بیماری است که باعث تکثیر یافتن بی ‌رویه‌ سلول‌های ریه می گردد و توانایی نفس کشیدن فرد را کم می کند. ریه‌‌‌ یا شش، اندام‌ حیاتی برای تنفس و تبادل گاز است که در قفسه‌ی سینه واقع شده است و برای تنفس اکسیژن هوای ورودی را جذب کرده و دی اکسید کربن دفع می نماید.

به صورت عادی بدن کنترل و تعادل رشد سلول‌ها را انجام می دهد و سلول‌‌ها در مرحله‌ی خاصی از چرخه‌ی زندگی خود از بین می روند تا از رشد بیش از حد آن‌ ها ممانعت خواهد شد. سرطان در سیستم رشد سلولی ایجاد مشکل می‌ کند و باعث تکثیر و تقسیم غی رعادی و بیش از اندازه سلول ‌ها می‌ گردد که در نهایت توده ای به اسم تومور به وجود می آورد. در سرطان ریه، این رشد بیش از حد سلولی در ریه ‌ها رخ می دهد. با به وجود آمدن سلول ‌های سرطانی در ریه و بزرگ شدن توده سرطانی تنفس دچار مشکل خواهد شد.

سرطان ریه

شیوع و پیش آگهی سرطان ریه

سرطان ریه پیش از دهه ۱۹۳۰ خیلی رایج نبود، اما در دهه‌های بعدی، به دلیل بیش تر شدن استفاده از دخانیات، به میزان زیادی افزایش پیدا کرد. سرطان ریه دلیل اساسی خیلی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان، در کل دنیا است. از آنجایی که این سرطان بعد از ایجاد خیلی سریع توسعه پیدا می کند یا متاستاز می‌ دهد، خیلی خطرناک است و یکی از سخت ترین سرطان ها است. غدد فوق کلیه، کبد و استخوان‌ ها رایج ترین مکان برای متاستاز سرطان ریه می باشند.

ریسک مبتلا شدن به سرطان ریه در اشخاص سیگاری خیلی بیش تر است و با میزان سیگاری که فرد استفاده کرده است رابطه‌ی مستقیم دارد. خوشبختانه در صورت ترک سیگار ریسک ابتلا به این سرطان کم خواهد شد. قرار گرفتن در معرض دود نیز ممکن است باعث به وجود آمدن بیماری در افراد غیر سیگاری گردد.

تشخیص زود هنگام سرطان ریه در روند درمان اثر خواهد داشت، با این وجود شناسایی این سرطان در مراحل نخستین کمی سخت است، به این دلیل که نشانه های آن مانند عفونت تنفسی می باشد و گاهی فرد هیچ نشانه ای ندارد، به همین علت پیش آگهی کارسینوم ریه، ضعیف می باشد.

سرطان ریه

علت مبتلا شدن به سرطان ریه

 • علت 90 درصد از سرطان های ریه قرار گرفتن در معرض دود سیگار است . درصد ابتلا به سرطان ریه در کسانی که که سیگار مصرف نمی کنند 15٪ می باشد.
 • استنشاق دود سیگار در محیط برای اشخاص غیر سیگاری
 • وجود سابقه سرطان ریه بین افراد نزدیک خانواده امکان مبتلا شدن به این سرطان را زیاد می کند.
 • نارسایی ایمنی بدن عاملی بسیار اثرگذار کننده در به وجود آمدن سرطان ریه است.

علائم سرطان ریه

علامت های سرطان ریه سال ها زمان می برد تا خود را نشان دهد ولی به صورت کلی علائم سرطان ریه شامل این موارد می باشد:

 • سرفه ای که بیش از دو هفته طول بکشد.
 • تغییر رنگ خلط
 •  وجود خون در خلط
 • سابقه ذات الریه یا برونشیت مکرر
 • بیش تر شدن مقدار خلط سینه
 • خس خس در قسمت سینه
 •  خستگی زیاد
 • کاهش شدید اشتها
 • سر درد و درد استخوان
 • شکستگی های استخوان
 • عدم تعادل در راه رفتن
 • کاهش حافظه
 • ورم در قسمت گردن و صورت
 • کاهش وزن بی دلیل

سرطان ریه

روش های تشخیص سرطان ریه

 عکس برداری از ریه ها با اشعه X

 آزمایش خلط

سی تی اسکن: در این روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن چند عکس از طریق اشعه ایکس، تصویری از بدن را نشان خواهد داد و از این راه محل و اندازه ضایعه و پراکندگی آن به قسمت های دیگر مشخص خواهد شد.

 پرتونگاری :این آزمایش مانند سی تی اسکن است با این فرق که به جای اشعه X از مغناطیس برای گرفتن عکس استفاده می کنند. در این آزمایش فرد به مدت 30 دقیقه درون اتاقک می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه خواهد شد.

 نمونه برداری یا بیوپسی: مشاهده میکروسکوپی از نمونه تومور. این آزمایش خیلی اهمیت دارد به این دلیل که  روشی بسیار مطمئن برای تشخیص سرطان ریه محسوب می شود.

 سونوگرافی در این شیوه از امواج صوتی جهت مشاهده ساختار توده استفاده می شود.

 آزمایش تنفس: در این شیوه بیمار پیش از انجام جراحی تحت آزمایشات تنفسی قرار خواهد گرفت.

 آزمایش خون:تومورهای سرطانی آنتی ژن و آنزیم هایی را می سازند که امکان دارند به وسیله آزمایش خون تشخیص داده شوند. اندازه گرفتن آنتی ژن کارسینو امبریونیک از آزمایش های این سرطان می باشد.

 اسکن استخوان: تصویربرداری از استخوان از طریق یک ماده رادیواکتیو تکنیکی خیلی مهم است که در تشخیص دادن انتشار سرطان به استخوان استفاده می شود.

سرطان ریه

روش های درمان سرطان ریه

 جراحی: اصولا در صورتی که ضایعه بدخیم فقط ریه را درگیر کرده باشد امکان دارد قسمت کوچک یا تکه ای از ریه  با جراحی برداشته شود. در صورتی که مشاهدات، سرطان سلول‌ های ریه را تایید کنند، مرحله بندی سرطان ارزیابی می شود تا به طور دقیق مشخص گردد این بیماری به از طریق جراحی قابل درمان می باشد یا پیشروی آن به اندازه ای است که نمی شود از طریق جراحی آن را درمان نمود.

سوزاندن ضایعه با اشعه لیزر: در برخی از موارد ضایعه بدخیم ریه باعث مسدود شدن حنجره خواهد شد. در این موقعیت پزشک با سوزاندن ضایعه از طریق اشعه لیزر راه عبور هوا را باز می نماید. این تکنیک به صورت کامل قادر نیست باعث به ازبین بردن ضایعه بدخیم گردد ولی به سهولت تنفس در بیمار کمک خواهد کرد.

شیمی درمانی: شیمی درمانی برای پیشگیری از عود کردن بیماری و مواردی که سرطان در بدن منتشر شده است تجویز خواهد شد.

 رادیوتراپی یا اشعه درمانی: برای از بین بردن ضایعه بدخیم ریه استفاده می شود. در این تکنیک از اشعه با انرژی فراوان استفاده می گردد و این اشعه با آسیب به سلولهای زنده باعث مرگشان خواهد شد. خستگی خیلی زیاد، افسردگی، تهوع، استفراغ، و آسیب های عروقی از عوارض رادیوتراپی می باشد.

 درمان فوتودینامیک:  از رنگ و نور استفاده می شود. در این روش رنگ به داخل یک ورید تزریق می شود و پس از آن در تمام بدن انتشار خواهد یافت. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلول های بدخیم می مانند. بعد از آن نور قرمز رنگ به سلول تابانده خواهد شد و رنگ داخل سلول سرطانی این نور را جذب خواهد کرد. این اتفاق باعث به عکس العمل فوتوشیمیایی که باعث نابودی  سلول های سرطانی است می شود.

 درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک که شامل بازسازی، تحریک، و تقویت سیستم دفاعی بدن فرد می شود و از طریق آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی بیمار برای مبارزه با سرطان انجام می شود.

استفاده از اینترفرون:سلول هایی که به صورت مستقیم فعالیت ضدتوموری دارند، و آنتی بادی های مونوکلونال که تاثیر تداخل بقاء سلول را دارا هستند، رشد سرطان را کم می کنند.

سرطان ریه