در این مطلب تصمیم داریم جاهای دیدنی و گردشگری کشور عمان را معرفی کنیم و قلعه های تاریخی این کشور را نگاهی انداخته ایم. پس از خواندن این مطلب می توانید نگاهی به مکان های تفریحی و تاریخی این کشور بیندازید و مکان های عالی این کشور را بشناسی و سفری خوب داشته باشید.

کشور پادشاهی عمان یکی از مقاصد دوست داشتنی در حوزه خلیج فارس است که این روزها جزو مقاصد پرطرفدار گردشگری در خاورمیانه می باشد. این کشور بناها شکل و شامل و معماری خاصی دارند و طبیعت ناب این منطقه هم چشم توریست ها را جذب خود می کند. منبع اصلی درآمد کشور عمان نفت می باشد و البته نسبت به همسایگان خود تولید نسبتا کمتری دارد. کشاورزی و ماهیگیری هم دو منبع مهم درآمد در کشور عمان می باشند.

مردم کشور عمان بسیار آرام، متین و مهمان نواز می باشند. جالب است بدانید که آنها را آمریکا را دوست خود و ایرانی ها را برادر می دانند و با همه رابطه ای مسالمت آمیز دارند. مدیریت بنادر مهم این کشور عموما بر عهده اروپایی ها و آمریکایی ها است، همچنین با توجه به روابط مناسب تجاری و سیاسی کشورهای ایران و عمان، بستر مناسبی برای تعاملات تجاری از جمله واردات و صادرات مهیا بوده که اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان متولی این امر می باشد. پول عمان جزو با ارزش ترین پول های جهان می باشد به صورتی که هر ریال عمان بیش از 300 هزار ریال و بیش از دو و نیم برابر دلار آمریکا می باشد. می توانید این کشور را بدون ویزا و با اخذ ویزای فرودگاهی ببینید و لذت ببرید. با توجه به اینکه هواپیمایی قشم ایر از شهرهای تهران، مشهد، شیراز و قشم به عمان پرواز دارد پس قیمت ترو عمان در مقایسه با استفاده از ایرلاین های خارجی در این مسیر از جماه عمان ایر و سلام ایر کمتر است.

با مشاهده جاذبه های طبیعی یا فرهنگی عمان در کمال سادگی، به شما آرامشی خاص هدیه می دهند. خداوند خالق عمان در تلافی سنگ و آب، نخل های شکوهمند را قرار داده و استواری و جاری بودن را دیک قاب تصویر به زیبایی هر چه تمامتر به نمایش میگذارد. سایت وزارت گردشگری عمان با این شعر از شما دعوت می کند:

Beauty has an address ~Oman

شهر مسقط، پایتخت کشور پادشاهی عمان، شاید به نظر کوچک خالی از جاذبه باشد ولی طبیعت زیبا و شگفت انگیز آن تماشایی است. این شهر 900 ساله در لغت به معنی محل سقوط است. در زمان گذشته به گفته تاریخ نویسان یونانی این شهر جایی برای پهلو گرفتن و لنگر انداختن کشی های یونانی بوده و به همین دلیل محل سکونت کشتی به شمار می رفته. این شهر برای کسانی عاشق رنگ های روان کویر هستند نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. جاذبه های توریستی کشور عمان بدین شرح می باشد:

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

استخر طبیعی بیمه

این استخر طبیعی بر اثر اصابت شهاب سنگ ایجاد شده است و در شهر کوچک  بیمه (Bimmah) قرار دارد. علاوه بر تفریح، دیدن آن از نظر زمین شناسی نیز ارزشمند خواهد بود. با توجه به خنکی آب می‌توانید برای نجات از گرما و تجدید قوا در آن شنا نمایید. در اینجا ماهی‌های ریزی وجود دارد که اگر به قدر کافی در آب باشید، پوست مرده پا و انگشتان شما را آرام آرام می‌خورند. اگر به وسط این استخر بروید آبش قدر کافی عمیق شده و می‌توانید به راحتی در آن شنا کنید.


جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

کویر وحیبا

کویر وحیبا یک محوطه بزرگ است که می‌توانید با شتر سواری در آن تجربه‌ای منحصر به فرد را رقم بزنید. رنگ شن‌های این کویر بسته به میزان نوری که به آن‌ها تابیده می‌شود متفاوت است. می‌توانید در میان راه در چادر بومیان توقف کرده و از قهوه سیاه و خرمای عمانی بخورید یا سوغاتی تهیه کنید. این بومیان دست سازه‌هایی از پشم و نقره درست می‌کنند. اگر جزو علاقه‌مندان محیط‌های کویری هستید، بازی روی ریگ‌های روان، شتر سواری، درست کردن کباب و یا دراز کشیدن زیر نور ستاره‌ها برایتان لذت فراوانی را مهیا می‌کند. شاید فکر کنید این مقصد سفری یک روزه به حساب می‌آید اما شکوه آسمان شب کویر چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.


جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

مسجد جامع

مسجد جامع «سلطان قابوس» یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد مدرن جهان است که در سال 1380 افتتاح شد. یکی از شاخصه‌های اصلی طراحی داخلی این مکان، فرش نمازگزاران آن به شمار می‌رود که تالار اقامه نماز را می‌پوشاند. در طراحی این اثر هنری بی‌نظیر، سنت‌های فرش تبریز، کاشان و اصفهان به کار گرفته شده است.


جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

بازار مطرح

بازار مطرح (Mutrah Souq) یکی از قدیمی‌ترین بازارهای جهان عرب است. در گذشته اینجا تنها یک بازار کوچک در نزدیکی بندر بود و منابع مورد نیاز مردم عمان را تأمین می‌کرد که نیازهای ساده مردم در سه دهه پیش را برآورده می‌نمودند. امروزه می‌توان در این بازار از غذاهای محلی، نقاشی‌ها، خنجر، آثار چرمی و حتی کالای خانگی، کفش و لباس تهیه کرد. بازار ماهی و کاخ العالم نیز در همین نزدیکی قرار دارند.


جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

کوه اخضر

جبل اخضر تقریباً در ارتفاع ۲۰۰۰ متری بالای سطح دریا قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری عمان به حساب می‌آید. سفر به این کوه چشمان شما را نوازش خواهد داد. این کوهستان بیشتر به خاطر درختان انار و بوته‌های گل رز شهرت دارد. گفته می‌شود این انارها از نظر کیفیت و موارد تغذیه‌ای بهترین انارهای جهان بوده و نوشیدنی‌های غیر الکلی که از آن تهیه می‌شود بسیار سالم و خوش طعم هستند. اسانس گل رز این منطقه به کشورهای دیگر صادر میشود.


جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

وادی شاب

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم و دیدنی تور عمان «وادی شاب» با استخرها، صخره‌ها و غارهای شگفت انگیز است. برای لذت بردن از این جاذبه طبیعی باید کمی از نظر فیزیکی توان عبور از مسیرهای ناهموار و صخره‌ای را داشته باشید، حتی گاهی نیاز به عبور از آب‌های کم عمق و شنا خواهد بود. رسیدن به آخرین و جذاب‌ترین بخش این گردش باورنکردنی، تنها از طریق شنا کردن امکان پذیر است.


قلعه های تاریخی عمان

پس از مشاهده جاذبه های تفریحی و دیدنی کشور عمان می توانید مکان های تاریخی این کشور را ببینید و از شکوه تاریخی این کشور لذت ببرید. خیلی از قله های این کشور به دست پرتغالی ها در زمان استعمارشان به این منطقه ساخته شده اند و توسط حکومت های محلی اداره شده اند. هر کدام از این مکان ها دارای داستانی خاص می باشند. در ادامه معروف ترین قلعه های عمان را معرفی کرده ایم.

 

قلعه جلالی و میرانی | The Forts of Jalali and Mirani

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

قلعه جلالی و میرانی

قلعه های جلالی و میرانی در منطقه قدیمی مسقط واقع شده اند و علی رغم اینکه برای عموم باز نیستند، جذابیت زیادی برای گردشگران خارجی این کشور دارند. این قلعه ها را نیز پرتغالی ها ساخته اند و پس از آن ها نیز از آن ها استفاده شده است. جلالی و میرانی در مجاورت هم هستند. در رابطه با دلیل نام گذاری این قلعه ها، اختلاف نظرهایی وجود دارد. چیزی که از تاریخچه این قلعه مشخص است، این است که آن ها در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده اند.


قلعه بارکا | Barka Castle

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

قلعه بارکا از مکانهای دیدنی عمان

قلعه بارکا یکی از قلعه های تاریخی عمان است که بین شهرهای صحار و مسقط قرار گرفته است. این قلعه، وظیفه محافظت از کشتی های تجاری این منطقه و همچنین مسیر به سمت الرستاق را بر عهده داشته است. برکا، به خاطر ساحل بسیار زیبا، گاوهای پر تعدا و خرمای مرغوبش شهرت زیادی دارد. این قلعه با شهر مسقط ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.


قلعه بهلاء | Bahla Fort

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

قلعه بهلاءدر عمان

آخرین قلعه ای که در مطلب قلعه های تاریخی عمان برایتان معرفی می کنیم، قلعه بهلاء است. این قلعه زمانی مرکز حکومت سلسله نبهانی، که ۵۰۰ سال بر عمان حکومت کردند، بود. این بنا، معروف ترین بنای به جای مانده از آن دوران در عمان است. کارشناسان قدیمی ترین بخش های این قلعه را به قرن ۱۳ میلادی نسبت می دهند.
قلعه بهلاء، یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان است که به عنوان نمونه برجسته ای از معماری اسلامی در این کشور شناخته می شود.


قلعه تاریخی مطرح | Mutrah Fort

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس
قلعه تاریخی مُطرح، وظیفه نگه بانی از بندرگاه مطرح و جاده ارتباطی این بندر با شهر مسقط را بر عهده داشته است. این قلعه با دیوار های پیچ در پیچ و برج های زیبایش، به طرزی با شکوه بر بلندای تپه ای مشرف به بندر قرار گرفته است. این قلعه که به “Koot Mutrah” شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین قلعه های عمان است که از قرن شانزدهم میلادی به یادگار مانده است.


قلعه تاریخی مُطرح در عمان
جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس
برای اینکه به اهمیت این قلعه پی ببرید، باید سفری در زمان داشته باشید و به اوایل قرن ۱۶ ام میلادی بازگردید. همانند قلعه بزرگ بحرین، دیو، گوا و مومباسا، قلعه مطرح نیز در دوران اولین امپراطوری پرتغالی ها احداث شده است.  در این دوران، پرتغالی ها از بندر مطرح، ادویه را که تجارتش تا آن زمان در دستان ونیزی ها بود، به سایر نقاط جهان صادر می کردند.

آن ها انحصار تجارت ادویه در منطقه را در دست گرفتند.  در همین دوران بود که بندرگاه مطرح رونق گرفت و قلعه تاریخی آن احداث شد. برخی از مورخان اعتقاد دارند که کل این قلعه به وسیله پرتغالی ها ساخته شده و برخی نیز بر این عقیده اند که پرتغالی ها فقط دو برج و یک دیوار دفاعی در سال ۱۵۰۷ به قلعه ای که از قبل وجود داشت، اضافه کردند. در هر صورت پرتغالی ها هر جنبده را که به این بندر نزدیک می شد، از درون این قلعه زیر نظر داشتند.


قلعه تاریخی صحار | Fort of Sohar

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

کاوش های باستانی، قدمت قلعه صحار را به قرن ۱۴ میلادی نسبت داده اند

قلعه صحار در بلندای تپه ای در سومین شهر بزگ عمان که ۲۰۰ کیلومتر با مسقط فاصله دارد، قرار گرفته است. با کمتر از دوساعت رانندگی از مرزهای کشور امارات، می توان به این قلعه رسید. اهمیت تاریخی این قلعه، ارتباط نزدیکی با تاریخ شهر صحار دارد. این شهر سالیان دراز، به عنوان یکی از بنادر مهم منطقه و محلی برای تجارت کالا از چین به دریای سرخ و خاور دور بود.

کاوش های باستان شناسی در قلعه، قدمت آن را به قرن ۱۴ میلادی نسبت داده اند. بعدها با روی کار آمدن پرتغالی ها، بخش هایی به این قلعه تاریخی اضافه شد. طبق گزارش های تاریخی، درون این قلعه چندین چاه آب شیرین قرار داشت. ۳۰۰ سرباز درون این قلعه زندگی می کردند. مدت ها بعد این قلعه توسط امام نصیر بن مرشد تسخیر شد. امام نصیر کسی بود که پرتغالی ها را از عمان خارج کرد.


قلعه الرستاق | Ar Rustaq Fort

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

قلعه الرستاق معروف ترین جاذبه های گردشگری عمان است

الرستاق یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان و از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در این کشور است. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد، یعنی زمانی که شاه ساسانی ایرانیان، بر اکثر نقاط آسیا فروانروایی می کرد. قدمت زیاد این قلعه، آن را به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری عمان تبدیل کرده است. این قلعه در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفته است. امام نصیر بن مرشد زمان کوتاهی را در این قلعه سپری کرده است. الرستاق معماری قابل توجهی دارد و تزئینات زیبایی درون آن به کار رفته است. این قلعه در طی سال های اخیر به خوبی بازسازی و برای بازدید عموم اماده سازی شده است.


قلعه تاریخی الحزم | Al Hazm Castle

جاهای دیدنی و گردشگری عمان و معرفی قلعه های تاریخی این کشور با عکس

قلعه تاریخی الحزم

قلعه الحزم، دژ بزرگیست در میانه های دشتی پهناور، که با الرستاق فقط ۱۵ دقیقه فاصله دارد. این قلعه، با دارا بودن دروازه ای تاریخی و سیاه چال هایی معروف، یکی از دیدنی ترین قلعه های موجود در کشور عمان است. در این قلعه راهنماهای صوتی به شما داده خواهد شد و به هرجای قلعه که پای بگذارید می توانید سرگذشت آن را بشنوید.

دستور ساخت این قلعه را امام سلطان بن یوسف در سال ۱۷۱۱ داده است. اولین چیزی که در این قلعه ۳۰۰ ساله توجه گردشگران را جلب می کند، دروازه چوبی آن است که به عقیده کارشناسان در سوراط ساخته شده و ۱۳ ساعت طول کشیده که به این محل رسیده است.
درون این قلعه تاریخی کتیبه ای بر روی دیوار حکاکی شده است. همچنین یک تونل مخفی به خارج از قلعه و چند سیاه چال، از جمله ویژگی های منحصربه فرد آن هستند.