طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه

خورش بامیه یکی از خورش های بسیار لذیذ جنوبی و معروف ایرانی است. اصالت این خورش به جنوب کشور بازمی گردد است اما به دلیل طعم فوق العاده آن تقریبا در همه کشور طبخ می شود. یکی از علل فراگیر شدن خورش بامیه خواص بامیه می باشد.

بامیه خواص خیلی زیادی برای بدن دارد که با تهیه غذاهایی که با بامیه پخته می شوند قادر خواهید بود از این خواص استفاده ببرید. از اصلی ترین خواص بامیه می شود به سم زدایی و پاکسازی کبد ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، جلوگیری نمودن از پوکی استخوان ، سلامت پوست و مو اشاره نمود.

خوب است بدانید مشهور ترین غذایی که با بامیه پخته می شود خورش بامیه است. خورش بامیه دارای یک دستور پخت عربی نیز است که در آن ادویه های تند مانند انواع فلفل ها بکار می رود ولی دستور خورش بامیه جنوبی به شکلی است که تقریبا برای خیلی از ذائقه ها مناسب می باشد.

با موادی که در این دستور آشپزی وجود دارد می توانید برای ۴ نفر خورشت بامیه تهیه نمایید. با آموزش پخت خورش بامیه با ما همراه باشید.

طرز تهیه خورش بامیه

مواد لازم برای ۴ نفر

مواد مورد نیاز برای پخت خورش بامیه

  • سیر ۳ حبه
  • پیاز بزرگ ۲ عدد
  • بامیه تازه ۴۰۰ گرم
  • گوجه فرنگی ۴ عدد
  • روغن مایع به اندازه نیاز
  • گوشت ۵۰۰ گرم
  • آب لیمو ۲ قاشق
  • رب گوجه ۱ قاشق غذاخوری
  • نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه

دستور پخت خورش بامیه

در ادامه دستور پخت خورش بامیه خوشمزه را به صورت مرحله به مرحله برای شما توضیح داده ایم.

مرحله اول

در این مرحله سیر ها و پیازها را بعد از اینکه پوست گرفته شد به شکل نگینی خرد می کنیم ( در صورت تمایل می توانید سیرها را رنده نمایید ) ، بعد از آن یک قابلمه مناسب بر حرارت بگذارید و کمی روغن مایع درون قابلمه می ریزیم.

بعد از اینکه روغن به خوبی داغ شد مخلوط سیر و پیاز را به قابلمه اضافه کنید و تفت بدهید. بعد از اینکه سیر و پیاز را مقداری تفت دادید کمی زردچوبه اضافه کنید و دوباره مخلوط سیر و پیاز را تفت دهید تا کاملا نرم بشوند و با زردچوبه یکدست گردد.

طرز تهیه خورش بامیه

مرحله دوم

در همین هنگام گوشت خورشتی را به خوبی می شوییم و بعد از خرد کردن به شکل قیمه ای به مخلوط سیر و پیاز اضافه می نماییم. تفت دادن گوشت خورشتی را آنقدر ادامه دهید تا رنگ گوشت عوض شود و مقداری سرخ شود.

طرز تهیه خورش بامیه

مرحله سوم

در ادامه گوجه فرنگی ها را رنده می کنیم و با رب گوجه فرنگی به خورش می افزاییم. تفت دادن مواد را  انقدرادامه می دهیم تا مواد یکدست شوند و رب گوجه فرنگی هم مقداری سرخ شود سپس چند پیمانه آب جوش به مواد درون قابلمه اضافه می کنیم.

طرز تهیه خورش بامیه

مرحله چهارم

بعد از اضافه نمودن آب جوش درب قابلمه را می نهیم و حرارت زیر قابلمه را کم می کنیم تا گوشت خیلی آرام بپزد و شیره گوشت خارج بشود. در زمان پختن گوشت باید بامیه ها را آماده نماییم. به همین منظور دم بامیه ها را با دقت می کنیم.

باید بسیار دقت این کار را انجام دهید به شکلی که به بافت بامیه ها آسیب وارد نشود. چون اگر بافت بامیه ها باز شود در پایان روی ظاهر خورش اثر می نهد. بعد از اینکه بامیه ها را تمیز نمودیم یک تابه مناسب بر حرارت قرار می گذاریم و کمی روغن داخلش می ریزیم.

طرز تهیه خورش بامیه

مرحله پنجم

می گذاریم روغن داغ شود سپس بامیه ها را داخل روغن تفت می دهیم تا کمی رنگشان تغییر کند. اگر بیش از اندازه بامیه ها را سرخ کنیم بیشتر خواص آن ها از دست می رود. بعد از اینکه گوشت خورشت به صورت کامل پخت، بامیه ها را به خورش می افزاییم.

در این مرحله آبلیمو را به همراه کمی نمک و فلفل سیاه نیز به خورش می افزاییم و می گذاریم خورش با حرارت کم جا بیفتد. بعد از اینکه بامیه ها به صورت کامل پختند، خورش آماده است اما اگر آب خورش زیاد بود مقداری صبر کنید تا خورش غلیظ تر بشود. سپس آن را به همراه برنج سرو نمایید.

طرز تهیه خورش بامیه

خورش بامیه به همراه گوشت مرغ

خوشمزه ترین نوع خورش بامیه با گوشت گوسفندی پخته می شود، ولی در صورتی که شما منع مصرف گوشت قرمز دارید یا کلا علاقه ندارید گوشت قرمز استفاده کنید می توانید به جای گوشت قرمز از گوشت مرغ استفاده نمایید.

مزیت خورش بامیه با گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز این می باشد که  این خورش با گوشت مرغ به علت اینکه مرغ سریع تر می پزد زودتر نیز آماده می گردد. برای این هدف گوشت خورشتی را از لیست مواد لازم حذف نمایید و به اندازه ۶۰۰ تا ۸۰۰ گرم گوشت مرغ بیافزایید.

طرز تهیه خورش بامیه